5 zawodów najbardziej zagrożonych automatyzacją

Obecnie wiele osób zastanawia się, czy ich zawód nadal jest bezpieczny i czy to nie odpowiedni czas na to, aby pomyśleć o przebranżowieniu. Prawda jest bowiem taka, że znaczna część przedsiębiorstw postanowiła się zautomatyzować. Czy rzeczywiście roboty tak dobrze zastępują ludzi? O to 5 zawodów najbardziej zagrożonych automatyzacją.

Kierowca

W dużym skrócie od kierowcy wymagane jest przede wszystkim posiadanie prawa jazdy oraz dobrej orientacji w terenie. Jak się okazało, alternatywą dla tego zawodu są samochody autonomiczne. Do ich prowadzenia człowiek jest zwyczajnie niepotrzebny, ponieważ pojazd porusza się przy pomocy autopilota. Wśród samochodów elektrycznych prym wiedzie Tesla. Dzięki oprogramowaniu auto samo przemieszcza się z jednego miejsca do drugiego, parkuje i omija miejsca dla osób niepełnosprawnych.

Recepcjonista

Hotel, przychodnia, szpital, czy biuro to tylko kilka miejsc, w których recepcjonista jeszcze niedawno był niezbędny i wykonywał sporą ilość obowiązków. Dziś wiele z nich mogą przejąć aplikacje, wirtualni asystenci, czy zautomatyzowany system telefoniczny. Dla petentów z reguły bez znaczenia jest to, czy na wizytę zapisze go robot, czy człowiek. Istotne jest dopasowanie godziny i terminu, reszta to tylko szczegóły. Zresztą tak samo jest w przypadku z korzystania usług w obiektach noclegowych, czy wypoczynkowych.

Sprzedawca

W większych sklepach można spotkać kasy samoobsługowe, które wymagają od klienta minimalnej wiedzy dotyczącej tego, na jakiej zasadzie działa. Cały proces jest bardzo prosty, wystarczy zeskanować zakupy, umieścić je w strefie pakowania i zapłacić (zazwyczaj kartą płatniczą). Jednak to rozwiązanie nie wszystkim przypadło do gustu i wiele klientów woli skorzystać z kasy, za którą stoi sprzedawca. Ponadto czasami obecność pracownika jest konieczna np. podczas potwierdzenia pełnoletności klienta lub w razie problemów.

Rolnik

Niegdyś praca od rana do wieczora bez czasu na odpoczynek. Natomiast obecnie większość prac na polu mogą wykonywać maszyny. Choć w głównej mierze stanowią one raczej wygodę dla rolników niż ich zastępstwo. Nie wiadomo jednak, jak rynek pracy dla rolników będzie wyglądał za 5, czy 10 lat. Być może zawód ten odejdzie w zapomnienie, a może nie. Tak naprawdę ciężko powiedzieć, w którą stronę postępować będzie automatyzacja tej części gospodarki.

Księgowa

Zawód księgowej od lat potrzebny był przedsiębiorcom. Natomiast teraz większość rozliczeń można wykonać przy pomocy programów komputerowych, które są stosunkowo proste w obsłudze. Co więcej, najczęściej są opatrzone instrukcją oraz wyjaśnieniami trudnych terminów. Także całą księgowość firmy można prowadzić przez komputer.

Leave a Reply