łupież

Problem z łupieżem? Postaw na sprawdzony szampon przeciwłupieżowy!

Problem łupieżu jest dość powszechnym problemem w społeczeństwie. Bardzo często potrafi również powracać, dlatego tak ważne jest zastosowanie odpowiednich środków, które pozwolą na zawsze rozprawić się z problemem. Warto wybrać odpowiedni szampon przeciwłupieżowy, który zwalczy łupież w ekspresowym tempie. Czym jest łupież i jaki szampon będzie odpowiedni? Dowiesz się z naszego artykułu. 

Łupież – czym jest i jak powstaje?

Łupież to schorzenie, które objawia się białymi łuskami zlokalizowanymi na skórze głowy. Przenoszą się również na włosy, tworząc nieestetyczny efekt. Za powstawanie łupieżu odpowiada grzyb Pityrosporum ovale. Najczęściej atakuje skórę w sytuacji osłabienia organizmu lub po nieprawidłowej pielęgnacji czy przegrzewania skóry głowy. Powstanie łupieżu może być także wynikiem stresującego trybu życia, a także problemów hormonalnych, diety ubogiej w cynk czy poprzez nadużywanie alkoholu. Grzyb namnażając się, doprowadza do powstania stanu zapalnego skóry, który objawia się białymi łuskami. Co istotne, łupież najczęściej atakuje osoby młode i kobiety przechodzące menopauzę. Bardzo rzadko schorzenie to zdarza się u dzieci. Warto pamiętać, że łupież to problem łatwy do wyleczenia. Wystarczy odpowiednia pielęgnacja i dobry szampon przeciwłupieżowy.

Szampon przeciwłupieżowy – jaki powinien być jego skład?

Szampon przeciwłupieżowy uważany jest za środek, który najlepiej radzi sobie z problemem łupieżu. Kosmetyk ten najczęściej w swoim składzie posiada siarczan selenu lub pirytionian cynku, choć dostępnych jest wiele innych substancji grzybobójczych. To środki, dzięki którym możliwe jest zwalczenie grzyba i zatrzymanie jego rozprzestrzeniania się. Czasami w składzie szamponów można znaleźć kwas salicylowy, który pozwala na złuszczanie naskórka. Pamiętajmy, że aby móc osiągnąć efekty kuracji, po jej zakończeniu warto używać szamponu co jakiś czas w celu podtrzymania efektów kuracji. 

O czym warto pamiętać borykając się z łupieżem?

Każda osoba, która boryka się z łupieżem, powinna nie tylko wyposażyć się w dobry szampon przeciwłupieżowy, ale również zmienić tryb życia. Warto suplementować witaminy z grupy B, nienasycone kwasy tłuszczowe i cynk, a także zmienić tryb życia i dietę. Dobrze jest postawić na aktywność fizyczną i wysypiać się. Koniecznie należy unikać mycia głowy w gorącej wodzie, gdyż wysoka temperatura zaburza równowagę hydro-lipidową naskórka. Dodatkowo powinno się unikać drapania skóry głowy oraz snu z mokrymi włosami, gdyż wilgoć sprzyja namnażaniu się grzybów. 

Pamiętajmy również, aby ograniczyć ilość kosmetyków stylizacyjnych, a odżywki nakładać jedynie na włosy, unikając obciążania gruczołów łojowych zlokalizowanych w skórze. Kiedy jednak pomimo starań o rozwiązanie problemu on nadal występuje, należy zgłosić się po pomoc do dermatologa. Łupież jest schorzeniem, które trzeba leczyć, gdyż zaniedbanie sprawia, że wiąże się z ogromnym zawstydzeniem i dyskomfortem. 

Leave a Reply