Kredyt frankowy Bydgoszcz

Dobre prognozy dla osób, które mają kredyty frankowe w Bydgoszczy

W ostatnich latach frankowicze coraz częściej dochodzili swoich praw w sądach. Rok ubiegły można pod tym względem uznać za rekordowy. Jak w 2022 roku kształtuje się sytuacja osób, które zaciągnęły kredyty frankowe Bydgoszcz? Okazuje się, że przed nimi dobre prognozy – możliwości uzyskania odszkodowania lub wręcz całkowitego pozbycia się nieuczciwie wysokiego zobowiązania.

Frankowicze zyskali nadzieję już w 2019 roku

Pierwsze przebłyski nadziei na uporanie się z horrendalnie wysokim zobowiązaniem pojawiły się już w 2019 roku. Wtedy frankowicze z dużą ulgą przyjęli wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który odpowiedział na ważne pytanie prejudycjalne. Rozporządzenie trybunału wielokrotnie traktowane było jako precedens prawny. Chociaż jedna decyzja TSUE nie rozwiązuje wszystkich problemów, odwołują się do niej osoby, które mają kredyty frankowe Bydgoszcz

Czy w 2022 roku kredyty frankowe będą anulowane?

Orzeczenie wydane przez Trybunał Sprawiedliwości UE nie sprawia, że frankowicze automatycznie otrzymają decyzję o anulowaniu swojego zobowiązania. Jeśli jest ono rzeczywiście nieuczciwie wysokie, a bank udzielający pożyczki stosował niedozwolone klauzule, konieczne jest konkretne działanie. Kredytobiorcy powinni każdorazowo kierować pozew o odszkodowanie lub umorzenie długu do właściwego sądu. Kiedy uzna on, że mechanizm indeksacji kredytu jest niezgodny z prawem, frankowicze zyskują potężne wsparcie.

Dobre prognozy dla frankowiczów 

Co czeka na frankowiczów w 2022 roku? Prognozy są bardzo obiecujące. Z pewnością posiadacze kredytów we frankach dalej będą próbować porozumieć się z własnym bankiem w celu zmiany warunków. Polubowne załatwienie sporu pomiędzy kredytodawcą a klientem zawsze jest najlepszym wyjściem, ale nie zawsze zdaje egzamin. W wielu sytuacjach frankowicze szukają sprawiedliwości na wokandzie. 

Kredyt frankowy Bydgoszcz

Czy banki chcą iść na ugodę?

Duże instytucje finansowe coraz częściej decydują się na zawarcie ze swoim klientem ugody. To zdecydowanie szybsza droga aniżeli skierowanie pozwu  do sądu. Według rzecznika Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, w ubiegłym roku zawarto około 5.700 umów ugodowych. Wniosków o mediację było o wiele więcej – aż 16.000, ale jak widać, nie zawsze strony doszły do porozumienia. Frankowicze mają nadzieję, że w 2022 roku banki będą jeszcze bardziej skore do rozmów i negocjacji. Z punktu widzenia klienta, możliwość zmniejszenia wysokości miesięcznej raty jest istotna. W obliczu rosnących kosztów utrzymania każdy szuka oszczędności.

Zmiana wskaźnika LIBOR na SARON

Pewną zmianą dla frankowiczów jest zmiana wprowadzona w życie przez FCA (brytyjski odpowiednik polskiego KNF). Od 1 stycznia 2022 roku parametr nazywany jako LIBOR zastąpił SARON. Co to oznacza dla kredytobiorców? Właśnie od tego wskaźnika, jak również marży banku, obliczana jest wysokość miesięcznego zobowiązania. Wydaje się jednak, że dokonana zmiana nie ma wielkiego wpływu na koszty kredytu. O wiele ważniejszy jest aktualny kurs franka szwajcarskiego.

Leave a Reply