Biuro rachunkowe dla mikroprzedsiębiorstwa

Biuro rachunkowe dla mikroprzedsiębiorstwa

Decyzja o samodzielnym prowadzeniu księgowości firmy może być trudna do zrealizowania. Regularne zmiany w przepisach są wyzwaniem dla osób, które same prowadzą działalność gospodarczą i nie mają czasu na dokształcanie się w obszarze księgowości. Rozliczenia firmy może prowadzić biuro rachunkowe, na co decyduje się większość z początkujących przedsiębiorców. Jakie korzyści niesie outsourcing usługi księgowej w małej firmie?

Księgowość firmy w pewnych rękach

Jedną z większych trudności podczas samodzielnego zajmowania się księgowością firmy jest biegła znajomość przepisów i zapoznawanie się z ich aktualizacjami. Niemal co roku pojawiają się nowelizacje prawa, które w istotny sposób oddziałują na sposób prowadzenia księgowości. Korzystając z usług biura rachunkowego, nie trzeba martwić się o rozliczenia zgodne z obowiązującym prawem. Wszystko dlatego, że księgowość prowadzona jest przez zespół fachowców na bieżąco zapoznających się ze zmianami w przepisach. Przedsiębiorcy powinni pamiętać, by przy wyborze biura rachunkowego zwrócić uwagę na posiadanie przez niego ubezpieczenia OC. W razie wystąpienia ewentualnych błędów w rozliczeniach szkody zostaną pokryte z polisy.

Czy własna księgowa w mikroprzedsiębiorstwie to dobry pomysł?

Korzyść płynąca z outsourcingu usługi księgowej leży także w kosztach prowadzenia działalności gospodarczej. W przypadku korzystania z biura rachunkowego można je znacząco obniżyć. Przedsiębiorca nie musi bowiem ponosić wydatków związanych z zatrudnianiem księgowej, ani martwić się o zastępstwo podczas jej nieobecności. Usługa księgowa realizowana jest nieustannie przez zespół biura rachunkowego. Zawarta umowa oraz wnoszona opłata są gwarancją, że formalności związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa będą załatwiane na bieżąco. Właściciel mikrofirmy nie musi się zatem koncentrować na pilnowaniu zatrudnionej księgowej, czy płaceniu jej wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne.

Kompleksowa obsługa księgowa

Ważną zaletą jest także kompleksowość usług, jaką oferuje biuro rachunkowe. Księgowi zajmują się dokumentacją kadrowo- płacową, może być przez nich prowadzona książka przychodów i rozchodów, a także wszelkie rozliczenia z urzędami. W niektórych przypadkach przedsiębiorcy mogą liczyć także na wsparcie przy załatwianiu kredytu obrotowego lub inwestycyjnego, czy zawieraniu ubezpieczeń. Tak szeroka specjalizacja biura rachunkowego jest możliwa dzięki zatrudnianiu w nim wielu fachowców. Trudno oczekiwać, by przedsiębiorca samodzielnie prowadzący działalność gospodarczą potrafił sam zajmować się tak licznymi sprawami księgowymi. Lepiej powierzyć je zespołowi specjalistów.

Zlecanie usługi księgowej na zewnątrz mikroprzedsiębiorstwa ma wymierne korzyści. Sprawy firmy powierzone są grupie specjalistów biegłych w przepisach i na bieżąco obserwujących zmiany w prawie. Odpowiedzialność za ewentualne błędy leży po stronie biura rachunkowego, a powstałe na ich skutek szkody pokrywane są z polisy. Outsourcing w mikroprzedsiębiorstwie przynosi także oszczędności, gdyż firma nie musi opłacać wynagrodzenia własnego księgowego.

Leave a Reply