Dla wielu naszych rodaków kredyt frankowy to od dłuższego czasu synonim poważnych problemów, z jakimi muszą się zmagać. Nie powinno więc być zaskoczenia, że często stawia się pytanie co można z taka umową kredytową zrobić. Okazuje się, że orzecznictwo sądów staje się korzystne dla osób, które mają zaciągnięty kredyt we frankach. Co za tym idzie coraz więcej osób myśli o rozpoczęciu sprawy w sądzie, by skutecznie rozwiązać problem nieuczciwych umów. Jakie możliwości są dostępne? Co zrobić, by w końcu rozwiązać sprawę kredytu frankowego z korzyścią dla siebie? Poniżej znajdziecie kilka porad dla frankowiczów.
Kredyt frankowe – co można z nimi zrobić?
Coraz częściej frankowicze zadają sobie pytanie, jak mogą rozwiązać sprawę kłopotliwego dla siebie kredytu. Można mówić o przynajmniej kilku rozwiązaniach, jakie można zastosować, by odzyskać część środków czy doprowadzić do unieważnienia umowy. Warto się temu przyjrzeć i zmniejszyć swoje zobowiązania wobec banku wynikające z kredytu frankowego. Problem frankowych kredytów dotyczy około 800 tysięcy naszych rodaków. Rata od czasu zaciągnięcia kredytu wzrosła i u wielu osób pojawiły się problemy ze spłatą. Podstawą działań jakie będzie można podjąć, są wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Kredyty frankowe – zróżnicowana formuła umów
Mówiąc o kredytach frankowych, należy zauważyć, że były one zawierane w ciągu kilku lat i z różnymi bankami. Kurs franka w momencie zawarcia umowy był zróżnicowany, do tego dochodzi również kwestia podmiotu udzielającego kredytu. Dlatego nie jest tak, że każda umowa zapewni wygraną w sądzie. W przypadku decyzji o rozpoczęciu sprawy w sądzie należy przeanalizować umowę i podjąć decyzję o jednej z dróg postępowania. Można bowiem uzyskać prowizję za przeliczanie walut, tak zwany spread, odzyskać ubezpieczenie za niski wkład, albo starać się o unieważnienie umowy.
Wyrok TSUE – co zmienia w kredytach frankowych?
Mówiąc o wyroku TSUE należy podkreślić, że nie rozstrzyga on automatycznie żadnej prowadzonej w naszym kraju sprawy sądowej. Jednocześnie jednak jest wyznacznikiem, który zakłada, że do oceny sądu należy czy podjęte w umowie kredytowej ustalenia były prawnie uczciwe, czy mogą być podważone. Każdy kto chciałby rozpocząć taką sprawę w sądzie, powinien zadbać o właściwą analizę własnych dokumentów kredytowych. Warto skorzystać w tej sytuacji z pomocy kancelarii adwokackiej zajmującej się kredytami frankowymi, ponieważ z jej pomocą będzie można określić jakie działania przy danej umowie kredytowej będą faktycznie uzasadnione i mogą przynieść pozytywne efekty.
Umowy kredytów frankowych są zróżnicowane i banki w tym zakresie podejmowały różne decyzje. Trzeba być świadomym tego zróżnicowania, by przed postępowaniem sądowym wiedzieć, w jakim kierunku zacząć sprawę. Z zalegającym kredytem frankowym nie powinno się czekać, warto podjąć działania, dzięki którym będzie można uwolnić się od nadmiernie obciążającego zobowiązania.