Odpowiednio dobrane oświetlenie przemysłowe w halach czy na liniach produkcyjnych pełni niezwykle istotną rolę. Zapewnienie dobrych warunków pracy wpływa nie tylko na prawidłowe wykonywanie zadań, ale i komfort oraz samopoczucie pracowników. Odgórnie narzucone normy pozwalają na kontrolę bezpieczeństwa, co przekłada się na zmniejszenie ryzyka popełniania błędów, a także powstawania wypadków w trakcie pracy. Obecnie możemy zauważyć, iż tradycyjne rozwiązania zastępowane są przez oświetlenie przemysłowe LED, które charakteryzuje wysoka szczelność, energooszczędność oraz wydłużana żywotność. Jak dobrać oświetlenie zgodnie z obowiązującymi normami?
Lampy przemysłowe – normy
Wymagania dotyczące prawidłowego oświetlenia miejsc pracy możemy znaleźć w wielu opracowaniach. W przypadku oświetlenia przemysłowego szczególną uwagę warto zwrócić na normy, gdzie wyszczególnione zostały parametry oraz zalecane wartości lamp.
Do głównych parametrów oświetlenia hali magazynowej lub przemysłowej zaliczamy:
- równomierność oraz natężenie światła,
- barwę światła wraz ze współczynnikiem jej oddawania (CRI),
- olśnienie (UGR).
Główne założenia, które dotyczą oświetlenia miejsc pracy we wnętrzach budynków, znajdziemy w europejskiej normie PN-EN 12464-1. To właśnie tutaj zestawione zostały minimalne wartości mówiące o podstawowych parametrach lamp. W zależności od tego, jaki obszar pracowniczy będzie oświetlany, poszczególne wartości mogą się różnić. W normie określono także, jakie musi być średnie natężenie światła, a także jego równomierność.
Nie brakuje tu także odwołania do wskaźnika olśnienia UGR, który powoduje ograniczenie widzenia. Wybierając odpowiednie lampy, ich wskaźnik nie powinien być wyższy niż 22 w przypadku stanowisk kontroli jakości oraz nie większy niż 25, jeśli mówimy o miejscach składowania.
Norma określa też barwę światła oraz współczynnik jej oddawania. Jest to szczególnie ważne w miejscach, gdzie niebanalne znaczenie ma jakość wykonywanych prac. Norma jasno mówimy o tym, że CRI powinno wynosić co najmniej 80.
Jakie oświetlenie przemysłowe będzie najlepsze?
Wszystkie wyżej wymienione wymagania najlepiej spełnia oświetlenie przemysłowe LED. Jest to bowiem wydajne i nowoczesne rozwiązanie, stworzone z myślą o halach produkcyjnych oraz magazynowych. Na co zwrócić uwagę wybierając odpowiednie lampy?
- Skuteczność świetlną wyrażoną w lumenach na wat. Parametr ten wskazuje, jak mocny strumień światła możemy wygenerować, zużywając 1 wat energii elektrycznej.
- Żywotność dla danego poziomy światła, czyli szacowany czas prac oświetlenia.
- Czas rozruchu i możliwość przyciemnienia. Opcje te wskazują na obecność systemów automatycznego zarządzania światłem.
- Barwę światła, CRI oraz wskaźnik olśnienia UGR, opisane powyżej.
W przypadku wyboru oświetlenia LED ważna jest tutaj obecność lamp hermetycznych, które są odporne na uszkodzenia, płyny i pyły. Tego typu rozwiązanie będzie niezastąpione w przemyśle. Dobrze dobrane lampy spełnią wszystkie wymagania stawiane przez obowiązujące przepisy, a także zapewnią komfort oraz wygodę pracowników.