obróbka metalu cnc

Na czym polega obróbka wielkogabarytowa?

Obróbka wielkogabarytowa to potoczna nazwa procesu obróbki skrawania metali o ponadprzeciętnych wymiarach. Obróbka metali CNC jest przeprowadzana w sposób mechaniczny, czyli z wykorzystaniem specjalistycznych maszyn obróbczych. W przypadku chęci skorzystania z usług firmy posiadającej ją w swojej ofercie należy upewnić się, iż zatrudnia ona wyłącznie doświadczonych pracowników i dysponuje wysokiej jakości wyposażeniem. Dzięki temu klient może mieć pewność, że detale zostaną wykonane w sposób prawidłowy. Co jeszcze warto wiedzieć o obróbce wielkogabarytowej?

Czym jest obróbka elementów wielkogabarytowych?

Pojęcie obróbki elementów wielkogabarytowych jest dość szerokie i obejmuje usługi frezarskie, tokarskie, spawalnicze i szlifierskie. Z takich rozwiązań korzysta najczęściej branża stoczniowa, maszynowa, budowlana, hutnicza i energetyczna. W zakres usług frezowania wchodzi m.in. frezowanie kostek, korpusów, listew, kół zębatych i obróbka na centrach. Usługi szlifierskie to z kolei szlifowanie stożków wewnętrznych, wałów, tarcz i pierścieni. Realizowanie procesów technologicznych metodą skrawania jest możliwe dzięki właściwemu dostosowaniu funkcji maszyn do wytwarzania elementów o dużych rozmiarach. Używane są m.in. frezarki, tokarki, przecinarki, prasy czy giętarki.

Wykorzystanie maszyn do obróbki metali CNC

Zaletą mechanicznego wykonywania elementów jest duża precyzja w działaniu maszyn. Manualne opracowywanie surowca jest czasochłonne. Korzystając z maszyn, można spodziewać się szybkich efektów, a także zyskuje się możliwość wyprodukowania całej serii w krótkim czasie. Produkty muszą być obrobione szczegółowo, w związku z czym najlepiej sprawdzają się maszyny sterowane numerycznie, czyli CNC. Ich wykorzystanie umożliwia automatyzację całego procesu, co pozwala na uzyskanie optymalnych wyników. Opracowywanie wyrobów wielkogabarytowych wiąże się często z trudnościami pojawiającymi się na skutek ich dużych rozmiarów. Urządzenia sterowane numerycznie mogą zostać zaprogramowane tak, by przygotować materiał w sposób prawidłowy. Narzędzia skrawające dostosowuje się do parametrów znajdujących się w dokumentacji technicznej.

Wielozadaniowe obrabiarki CNC 

Obrabiarki CNC są maszynami wielozadaniowymi. Wśród najpopularniejszych można wymienić frezarki i tokarki. Niezależnie od tego, jak duży ma być wyprodukowany element, musi on w pełni odpowiadać specyfikacji technicznej. Duże metalowe części używane w przemyśle są najczęściej wykorzystywane jako części mechaniczne, konstrukcje montażowe i inne. Są więc ważnym elementem wyposażenia dużych urządzeń, maszyn czy linii produkcyjnych lub technologicznych. Dlatego muszą zostać wyprodukowane w taki sposób, by dało się je dokładnie dopasować do pozostałych elementów. W tym przypadku największe znaczenie ma dokładność. Trzeba ją zachować podczas programowania danych w obrabiarce, jak również kontrolować efekty na bieżąco w trakcie oraz po zakończeniu opracowywania danego elementu.

Leave a Reply