Utrata zgromadzonych przez użytkownika plików najczęściej wywołuje u niego skrajnie przykre emocje. Niezależnie od tego czy chodzi o własne zdjęcia, ulubioną muzykę czy też może o ważne bazy danych. Odzyskiwanie danych z pamięci telefonu jest jednak jak najbardziej możliwe, niezależnie od tego czy zostały one skasowane, czy też awarii uległ sam sprzęt. Nie każdy posiadacz takiego urządzenia zna wszystkie jego funkcje i możliwości, zaś jeszcze mniejsza garstka osób potrafi skutecznie poradzić sobie ze wspomnianym problemem. Możliwości jest natomiast przynajmniej kilka.
Okoliczności utraty plików
W zależności od tego, z jakiego powodu dostęp do danych okazuje się niemożliwy, istnieją różne metody odzysku danych. Nie należy z pewnością popadać w panikę jeżeli awarii uległo samo urządzenie, a usterka jest łatwa do wskazania, np. nieczytelny wyświetlacz lub brak reakcji na dotyk. W takim przypadku rozwiązaniem problemu będzie wykorzystanie komputera, za pomocą którego można zdalnie wybrać i skopiować pliki, bądź też całą nawet zawartość pamięci telefonu. Zostanie ona wówczas zapisana na dysku twardym komputera. Jeżeli zaś telefon jest sprawny, a doszło do utraty samych plików, niezbędne będzie wykorzystanie jednej z poniższych metod.
Odzyskiwanie danych zgromadzonych w chmurze
Najprostszym możliwym rozwiązaniem w wypadku utraty plików na telefonie jest wykorzystanie chmury. Jest to powszechnie używana nazwa dla odrębnego serwera, z którym w dowolnej chwili można się bezproblemowo połączyć. Warunkiem odzysku danych w ten sposób jest jednak wcześniejsze wykorzystywanie jego możliwości i zasobów. Oznacza to, że z wariantu tego skorzystają jedynie ci użytkownicy, którzy mieli na uwadze wcześniejsze transportowanie tam swoich plików. Warto zatem co jakiś czas umieścić część swoich plików w chmurze, aby w razie kłopotów skorzystać z tego niezwykle szybkiego i prostego sposobu odzyskiwania danych.
Odzyskiwanie plików za pomocą programów
Utracenie danych nie jest równoważne z całkowitym ich przepadnięciem. Zazwyczaj takie pliki wciąż znajdują się w pamięci telefonu, lecz odnalezienie ich ręcznie jest trudne, a czasami wręcz niemożliwe. Do odzyskiwania plików służą specjalnie na takie okoliczności stworzone programy. Lista takich aplikacji jest naprawdę spora. Część z nich bywa darmowa, inne są w pełni komercyjne. Programy takie są proste w obsłudze. Do odzyskiwania danych często zaleca się podłączenia telefonu do komputera za pomocą kabla USB. Aplikacja dokona wówczas kompletnego skanowania pamięci telefonu, zaś odzyskane pliki zapisze na dysku komputera. Stąd bezproblemowo można ponownie przenieść je na telefon. Przy doborze odpowiedniego programu należy jednak zachować czujność. Wśród wielu pomocnych, zdarzają się jednak i takie, które okazują się być oprogramowaniem złośliwym, umożliwiającym wdarcie się do pamięci urządzenia np. wirusów.
Specjalistyczny serwis
W wypadku utraty naprawdę cennych danych warto udać się do specjalisty. Odzyskiwanie plików na własną rękę wiąże się bowiem z ryzykiem całkowitej ich utraty. Przykładowo jeżeli zostanie uruchomiony telefon wcześniej zamoczony, lub którego procesor nadmiernie się nagrzewa, może dojść do całkowitej awarii. Odzyskanie danych będzie wtedy niemożliwe. Używając wspomnianych programów, osoba niedoświadczona lub zestresowana, także może popełnić błąd w czasie ich obsługi. Pracownik specjalistycznego serwisu zna natomiast budowę konstrukcyjną i zasady działania telefonu, będzie on w stanie wykryć ewentualną usterkę, a także wykorzystać wiedzę na temat systemu i aplikacji. W przypadku potrzeby odzysku danych o dużym znaczeniu nie warto ryzykować, lecz udać się do osoby w pełni kompetentnej i dyskretnej, która za swoje usługi wcale nie zażąda ogromnych sum pieniędzy.