Mieszkanie do remontu z rynku wtórnego pod inwestycję

Mieszkanie do remontu z rynku wtórnego pod inwestycję – czy to się opłaca?

Nieruchomości to w ostatnich latach jedna z najpopularniejszych inwestycji. Mimo iż co jakiś czas prognozowany jest koniec boomu na mieszkania, to kryzys na tym rynku wciąż wydaje się mało prawdopodobny. Wśród inwestorów dużym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości z rynku pierwotnego. Mają one szereg zalet, jednak bywają znacząco droższe niż mieszkania z rynku wtórnego. Czy warto więc rozważać zakup lokalu w bloku z wielkiej płyty lub kamienicy? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Stan techniczny mieszkania do remontu

Jedną z kluczowych kwestii jest stan techniczny lokalu oraz całego budynku. Większość nieruchomości z rynku wtórnego to zwykle mieszkania do remontu i trzeba umieć odpowiednio ocenić ich potencjał. Warto sprawdzić stan instalacji elektrycznej i hydraulicznej. Dobrym pomysłem jest także wizyta w administracji i zasięgnięcie informacji o planowanych remontach. Można także popytać sąsiadów, czy w budynku nie ma problemów np. z wilgocią i pleśnią, osiadaniem konstrukcji i pękaniem ścian lub insektami. Są to kwestie, które mogą znacząco wpłynąć na opłacalność inwestycji.

Lokalizacja mieszkania inwestycyjnego

Zdecydowanym atutem starych osiedli jest ich lokalizacja. W centrach polskich miast zwykle nadal dominują bloki z wielkiej płyty lub kamienice. W przeciwieństwie do nowo powstałych osiedli deweloperskich są one dobrze skomunikowane i posiadają wygodną, tworzoną latami infrastrukturę – np. sklepy, parki, punkty usługowe, placówki medyczne i szkoły. Szukając mieszkania pod wynajem, lokalizacja może być kluczowym aspektem decydującym o łatwości pozyskania najemców i wysokości potencjalnych zysków.  Jednak trzeba także pamiętać, że w starym budownictwie istnieje spory problem z miejscami parkingowymi, co również może wpływać na atrakcyjność nieruchomości.

Funkcjonalność mieszkań z rynku wtórnego

Wiele zależy także od rozkładu pomieszczeń i możliwości aranżacyjnych. Jeśli chcemy zakupione mieszkanie inwestycyjne wynajmować, to warto zastanowić się nad grupą docelową. Single lub bezdzietne pary wolą zwykle mieszkania z większą ilością otwartej przestrzeni – np. z kuchnią połączoną z salonem. Jednak w przypadku rodzin z dziećmi lub studentów zaletą lokalu będzie możliwość wydzielenia niezależnych pokoi. Mieszkania z rynku wtórnego często należą właśnie do tej drugiej grupy – zwykle posiadają osobną kuchnię, a także osobną łazienkę i toaletę. Możliwości aranżacji zależą natomiast od konkretnego przypadku, zwykle na korzyść  nowych mieszkań, gdzie pewne poprawki można wprowadzić jeszcze na etapie realizacji. Jednak zdarza się też, że lokal w bloku z wielkiej płyty jest bardziej funkcjonalny i ustawny od mieszkania z rynku pierwotnego.

Cena nieruchomości

Najważniejszymi aspektami, które decydują o opłacalności inwestycji w nieruchomość, są jej cena i stopień zwrotu. Mieszkania z rynku wtórnego są atrakcyjne dla potencjalnych inwestorów, ponieważ ich cena często jest niższa. Należy jednak pamiętać, że mogą one wymagać dodatkowych nakładów finansowych i czasu koniecznego na odświeżenie i aranżację. Dobrym pomysłem jest także uzyskanie opinii specjalistów, np. w zakresie stanu technicznego mieszkania i spodziewanej ceny remontu. Aby podjąć dobrą decyzję, trzeba w swoim biznesplanie uwzględnić nie tylko wszystkie koszty, ale również potencjał takiej inwestycji.

Leave a Reply