Optycy i ortoptyści mogą liczyć na stabilne warunki zatrudnienia, ponieważ w Polsce wciąż istnieje duże zapotrzebowanie na ich usługi. Chcąc zostać specjalistą w tym obszarze, trzeba mieć wykształcenie co najmniej średnie i należy ukończyć szkołę policealną w wybranym kierunku. Osoby badające wzrok, mogą kontynuować edukację na przykład poprzez zapisanie się na kurs refrakcji. A co daje taki kurs i jakie są perspektywy zawodowe w pracy optyka i ortoptysty?
Czego można się nauczyć na kursie refrakcji?
Refrakcja to proces zachodzący w ludzkim oku, podczas którego dochodzi do załamania światła odbijającego się od oglądanych obiektów. Zaburzenie mechanizmu refrakcji oka powoduje, że przetwarzany obraz jest niewyraźny i rozmazany, a u pacjenta diagnozuje się nadwzroczność, krótkowzroczność lub astygmatyzm. Kurs refrakcji to niepowtarzalna okazja dla optyków i ortoptystów, by nauczyć się, jak rozpoznawać poszczególne wady wzroku i jak właściwie dobierać okulary korekcyjne. W trakcie zajęć uczestnicy zapoznają się z:
- podstawą optyki geometrycznej
- anatomią i patofizjologią narządu wzroku
- metodami badania refrakcji
- specjalistycznym sprzętem do badania wzroku
Kurs obejmuje również zajęcia praktyczne i składa się z trzech etapów. Po każdym etapie uczestnik przystępuje do egzaminu i otrzymuje stosowne zaświadczenie.
Dodatkowe kursy doszkalające dla optyków i ortoptystów
Pracując jako optyk lub ortoptysta, można stale poszerzać swoje kwalifikacje poprzez udział w dedykowanych kursach. Specjalista może się szkolić w zakresie terapii widzenia, by pomagać swoim pacjentom w rehabilitacji wzroku. Wybrane placówki oferują nie tylko naukę podstaw optometrycznej terapii widzenia, ale także zajęcia z zakresu neurooptometrii i analizę przypadków. Praca w salonie optycznym wiąże się również z obsługą klienta, doborem okularów i sprzedażą produktów. Zarówno optycy, jak i ortoptyści mogą wziąć udział w szkoleniu z obsługi klienta, aby efektywniej wykonywać swoją pracę i budować pozytywną relację z klientami. Właściciele salonów optycznych powinni się także zapisać na kurs z zakresu budowania wizerunku firmy i marketingu.
Jak pozyskać nowych klientów?
Specjaliści zajmujący się badaniem wzroku muszą dobrze wykonywać swoją pracę i powinni także umieć pozyskać nowych klientów. W tym celu warto przenieść część swoich usług do internetu. Stworzenie czytelnej strony internetowej lub sklepu z okularami i akcesoriami do okularów to świetny sposób na dotarcie do konsumentów z całej Polski. Optyk i ortoptysta mogą też specjalizować się w badaniu wzroku u dzieci. Taka praca wymaga posiadania odpowiednich predyspozycji i pomocy dydaktycznych, które sprawią, że dziecko będzie się dobrze czuło w gabinecie. Osoby, które mają wykształcenie wyższe, mogą się również zdecydować na studia podyplomowe z zakresu optyki.
Perspektywy rozwojowe w tym zawodzie są praktycznie nieograniczone, ponieważ medycyna wciąż się rozwija i na rynku niemal co roku pojawiają się nowe rozwiązania oraz ciekawe metody badawcze. Dlatego pracując na tym stanowisku, trzeba na bieżąco śledzić nowinki w zakresie oprawek korekcyjnych, soczewek i technik badania wzroku.