Fotowoltaika Tarnów

Po jakim czasie zwracają się koszty instalacji fotowoltaicznej?

Od kilku już dobrych lat fotowoltaika Tarnów cieszy się niezmienną popularnością. Wynika to przede wszystkim z jednego powodu. Instalacja fotowoltaiczna pozwala na znaczące obniżenie rachunków za energię elektryczną, co przy dzisiejszych cenach jeszcze szczególnie istotne. Co ważne, instalacja fotowoltaiczna może dawać także możliwość korzystania z prądu w gospodarskie domowym zupełnie za darmo. Warto zatem wiedzieć, ile może kosztować inwestycja w fotowoltaikę i po jakim czasie się ona zwraca.

Czy inwestycja w fotowoltaikę się opłaca?

Inwestycja w fotowoltaikę wiąże się z wieloma wymiernymi korzyściami. W pierwszej kolejności wskazać tu trzeba na możliwość znacznego ograniczenia rachunków za energię elektryczną. Co więcej, jak już wspomniano, fotowoltaika to także możliwość korzystania z zupełnie darmowego prądu. Oznacza to tym samym, że właściciel domu z instalacją fotowoltaiczną może się niemal całkowicie uniezależnić od zakładu energetycznego. Dzięki fotowoltaice rosnące ceny energii elektrycznej przestają być straszne. Prąd wytwarzany przez instalację fotowoltaiczną może całkowicie pokryć potrzeby gospodarstwa domowego na energię elektryczną.

Jaki jest koszt inwestycji w fotowoltaikę?

Oczywiście, aby móc cieszyć się z zalet fotowoltaiki, najpierw ponieść należy koszty związane z jej montażem. Największy wpływ na związane z tym koszty ma to, ile mocy taka instalacja ma generować. W przypadku domów jednorodzinnych najczęściej montuje się instalację fotowoltaiczną o mocy 3 kWp. Taka moc w zupełności wystarczy w przypadku domu zamieszkiwanego przez kilkuosobową rodzinę. Budowa takiej instalacji wiąże się z montażem 10-12 paneli fotowoltaicznych. Koszt jednego panelu to kilkaset złotych. Tym samym koszt wszystkich paneli to kilka tysięcy złotych. 

Nie same panele dadzą prąd

Oprócz paneli słonecznych konieczny jest także zakup falownika. Jest to jeden z najważniejszych elementów instalacji fotowoltaicznej. Zadaniem falownika jest zamiana prądu stałego na prąd zmienny, czyli taki, który zasila wszystkie urządzenia elektryczne w domu. Oznacza to, że na falowniku nie warto oszczędzać. Zakupić powinno się naprawdę dobrej jakości falownik, którego koszt to ok. 5000 zł. Do kosztów związanych z zakupem paneli oraz falownika doliczyć należy oczywiście koszt związany z samym montażem całej instalacji, na który wpływ będzie mieć m.in. wielkość domu. W przypadku domu o powierzchni 100 m2 koszt montażu instalacji fotowoltaicznej wynosić może ok. kilkunastu tysięcy złotych.

Kiedy inwestycja w fotowoltaikę się zwraca?

Myśląc o fotowoltaice, przede wszystkim o takim przedsięwzięciu myśleć należy w kategoriach inwestycji. Ważne jest bowiem, że jest to inwestycja, która bardzo szybko się zwraca. Zakłada się, że na zwrot z inwestycji liczyć można już po upływie ok. 10 lat. Zaznaczyć przy tym trzeba, że wydajność takiej inwestycji to nawet 25-30. Jasno zatem widać, że czas oczekiwania na zwrot z inwestycji przy okresie pełnej wydajności instalacji nie jest długi. Po tym okresie właściciel domu z instalacją fotowoltaiczną może cieszyć się zupełnie bezpłatną energią elektryczną jeszcze przez kolejne 15-20 lat. Na koniec warto dodać, że na takiej inwestycji można także zarabiać. Istnieje bowiem możliwość sprzedaży nadmiaru wytworzonego prądu do zakładu energetycznego. Wszystko to sprawia, że inwestycja w fotowoltaikę naprawdę się opłaca.

Leave a Reply