Skóra naturalna

Sekrety naturalnej skóry – dlaczego obuwie ze skóry naturalnej jest wyborem na lata?

Dopasowane, dobrze wykonane buty to nie tylko kwestia mody – to przede wszystkim komfort i wygoda dla stóp, a co za tym idzie – także dla całego ciała. Obuwie ze skóry naturalnej, zwłaszcza to projektowane i wykonywane rzemieślniczo z tego surowca mogą okazać się idealnym wyborem na wiele następnych lat. Dlaczego? Ponieważ sekret tkwi w samej naturalnej skórze – materiale niezwykle trwałym, solidnym i wygodnym.

Skóra naturalna – surowiec znany od wieków

Skóra, traktowana jako surowiec czy po prostu materiał przeznaczony do dalszego przetworzenia towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Ludy pierwotne, żyjące przede wszystkim dzięki polowaniom na zwierzynę nauczyły się wykorzystywać swoje zdobycze dosłownie do cna – mięso zaspokajało głód, kości służyły do wyrobu prostych narzędzi, a skóra stawała się materiałem służącym jako przykrycie izolujące przed chłodem w trakcie nocy czy też surowiec przeznaczony do tworzenia prostych, ale odpornych okryć wierzchnich. Wraz z intensyfikacją rozwoju cywilizacji proces obróbki skóry w celu jeszcze wydajniejszego jej wykorzystania stawał się bardziej optymalny i skuteczny. Garbowanie skóry zapobiegało (i nadal zapobiega) gniciu jej powierzchni, utrwalając jednocześnie jej solidną fakturę (wcześniej skóry były zabezpieczane za pomocą tłuszczu, który nadawał im częściową odporność na działanie wody).

Obecnie skóry naturalne, także te służące do konstruowania obuwia są obrabiane nieco podobnie – ciągle stosowane jest garbowanie (jednak coraz częściej jest to zdrowsze dla środowiska garbowanie roślinne), ale też barwienie, które pozwala uzyskiwać niemal dowolne kolory i ich odcienie. Odpowiednio przygotowana skóra naturalna, którą najczęściej jest skóra bydlęca (wyjątkowo trwała i uniwersalna), kozia (cienka i delikatna) lub też owcza (miękka i przyjemna w dotyku) wykorzystywana jest powszechnie w przemyśle odzieżowym, ale też meblowym czy w branżach związanych z wystrojem wnętrz, także samochodowych. Do jednej z tańszych należy z kolei skóra świńska, z której często produkowany jest zamsz – rodzaj szorstkiego surowca.

Trwałość, estetyka i szlachetne starzenie się skóry naturalnej

Czy istnieje lepszy dowód potwierdzający niezwykłą trwałość skóry naturalnej, niż eksponaty dostępne w większości muzeów na świecie? W niejednym ośrodku tego rodzaju podziwiać można kilkusetletnie lub starsze wyroby skórzane – zarówno odzież, jak i prymitywne obuwie. Nierzadko jest to wyposażenie ciągle zachowane w świetnym stanie, co stanowi jedynie idealne potwierdzenie tego, jak bardzo naturalna skóra pozostaje odporna na działanie czasu oraz czynników zewnętrznych.

Trudno powiedzieć, czy współcześnie produkowane obuwie ze skóry naturalnej mogłoby również zachować swoje właściwości i wygląd przez następnych kilka stuleci, jednak z pewnością jest w stanie przetrwać dłużej, niż jeden czy dwa sezony. Co pewne – przy odpowiedniej pielęgnacji butów ze skóry bydlęcej lub innej naturalnej możliwe jest zachowanie ich w bardzo dobrej kondycji nawet przez kilka – kilkanaście lat. Regularna impregnacja i odświeżanie pozwalają chronić skórę przed działaniem wilgoci i innych, potencjalnie szkodliwych zagrożeń.

Ogromną zaletą naturalnych skór, z których produkowane są buty oraz inne akcesoria odzieżowe jest także sposób ich starzenia się. Wraz z wiekiem surowiec ten nabiera bowiem coraz głębszego, szlachetniejszego koloru, stając się synonimem solidności połączonej z ponadczasowym urokiem.

Czy buty ze skóry naturalnej są faktycznie drogie?

Jako jedną z większych „wad” obuwia ze skóry naturalnej wymieniana jest zwykle jego cena. Faktycznie, zakup butów skórzanych bardzo dobrej jakości, w tym szytych metodami rzemieślniczymi, może wydawać się dość kosztowny. Jednak, należy to wyraźnie zaznaczyć, warto traktować go bardziej jako inwestycję – w solidne, wygodne i bezpieczne dla stóp wyposażenie.

Na wyższe ceny obuwia wykonanego ze skóry warto zatem spojrzeć przez pryzmat trwałości takiej galanterii. Uszyte z dbałością o najmniejszy detal, z surowca doskonałej klasy i w oparciu o sprawdzone, szewskie metody buty skórzane będą służyły Ci przez wiele sezonów. Dbając o nie w odpowiedni sposób zagwarantujesz sobie możliwość noszenia ich bez ryzyka powstania większych uszkodzeń. Nawet jednak w przypadku widocznego zużycia czy też powstania usterek buty ze skóry naturalnej mają znaczną przewagę nad obuwiem z innych materiałów!

Kolejną, dużą zaletą skórzanych butów jest bowiem ich solidność, która przejawia się także w możliwości ich renowacji, odświeżania i naprawiania. W odróżnieniu od klejonych, często produkowanych z syntetycznych materiałów tenisówek, tanich czółenek czy balerinek skórę naturalną można z powodzeniem rekonstruować, barwić na nowo czy też ponownie zszywać lub zastępować nową warstwą wyeksploatowane fragmenty. W praktyce oznacza to, że takie obuwie możesz naprawiać wielokrotnie (chociaż rzadko zdarzają się mu tak intensywne uszkodzenia, które by tego wymagały). To również pewnego rodzaju oszczędność – sama naprawa jest ostatecznie znacznie tańsza niż zakup nowej pary, a do tego stanowi rozwiązanie wyjątkowo ekologiczne – nie marnujesz, nie wyrzucasz, tylko naprawiasz i nosisz dalej!

Skóra naturalna – ponadczasowa elegancja i wygoda

Nie da się także ukryć, że odzież oraz obuwie wykonane ze skóry naturalnej to również wyposażenie o ponadczasowej estetyce. Buty skórzane są eleganckie w każdej sytuacji i pasują do wielu stylizacji. Jednocześnie pozostają wyjątkowo wygodne. To zasługa naturalnego surowca, który wraz z regularnym noszeniem idealnie poddaje się i elastycznie naciąga, dostosowując do kształtu stopy. Taki proces sprawia, że skórzane obuwie staje się niezwykle wygodne – nie obciera, nawet po wielu godzinach noszenia, nie odparza także skóry, ponieważ przepuszcza powietrze.

Skóra naturalna jest surowcem niemal doskonałym. Trwałość tego materiału, elegancja oraz wiele możliwości zastosowania z pewnością może taką teorię potwierdzić!

Leave a Reply