Spawarka migomat sprawdzi się nie tylko w profesjonalnych warsztatach, ale w przydomowych kącikach dla majsterkowiczów. Może być wykorzystywana do wielu prac naprawczych i czynności hobbystycznych. Przed zakupem takiego sprzętu należy przeanalizować jego najważniejsze parametry. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni migomat do przydomowego warsztatu.
Zasilanie urządzenia spalniczego
Najważniejszą kwestią, jaką należy się kierować przy wyborze spawarek MIG/MAG jest zasilanie. W przypadku przydomowych warsztatów warto wybrać model 230 V, co pozwala na ich bezproblemowe podłączenie do każdego rodzaju gniazdka. W większości przypadków spawarki z wyższym zasilaniem są stosowane profesjonalnych warsztatach lub zakładach produkcyjnych. Tego typu modele potrzebują dostępu do sieci trójfazowej, a w domach prywatnych dominują sieci jednofazowe. Kolejna kwestia to prąd spawania, a dobór tego parametru zależy od tego jak chcemy wykorzystywać urządzenie. Osoby planujące spawanie cienki elementów mogą postawić na modele o prądzie spawania nieprzekraczających 160 A. W przypadku pracy z grubszym materiałem warto postawić na spawarki, w których ten parametr będzie przekraczał 200 A.
Zastanawiasz się nad kupnem spawarki MMA do domowego warsztatu? – Zapoznaj się z naszym artykułem na temat: „Jak wybrać spawarkę MMA dla domowego warsztatu?„
Konstrukcja i cykl pracy migomatu
Wybierając odpowiedni migomat, warto przeanalizować jego budowę. W niewielkim, przydomowym warsztacie sprawdzą się modele o niedużych gabarytach. Takie rozwiązanie sprawi, że przechowywanie i ewentualne przenoszenie urządzenia nie będzie sprawiało żadnych kłopotów. Niektóre modele mogą być wyposażone w wygodne podwozie z kółkami. Jeśli chodzi o rozmiar szpuli z drutem, warto stawiać na spawarki, u których waga tego elementu nie przekracza 5 kilogramów. Kolejna istotna sprawa to cykl pracy urządzenia spawalniczego. W przypadku warsztatów prowadzonych przez majsterkowiczów amatorów powinien on wynosić około 40%. W takim przypadku migomat może spawać przez mniej więcej 4 minuty, a po tym czasie potrzebuje 6 minut na ostygnięcie. Modele o wyższym cyklu pracy przydadzą się osobom planującym częste i regularne spawanie metalowych elementów.
Migomat – jakie może mieć funkcje?
Wyróżnia się kilka podstawowych funkcji spawarek MIG/MAG. Dwie pierwsze to możliwość regulacji napięcia oraz posuwu drutu. Ponadto należy unikać modeli niezapewniających zabezpieczenia przed ewentualnym przeciążeniem. Migomat może posiadać kilka dodatkowych, praktycznych funkcji, a jedną z nich jest sterowanie synergiczne. Takie rozwiązanie pozwala na skrócenie czasu potrzebnego na przygotowanie sprzęty do pracy. Nowoczesne spawarki dają możliwość wykorzystania prądu pulsacyjnego, co ma pozytywny wpływ na ich wydajność. Inne często spotykane udogodnienie to funkcja zmiany biegunowości, która upraszcza dobranie odpowiednich parametrów spawania do grubości i rodzaju obrabianego elementu. Wiele osób decyduje się na zakup modeli 2w1, które umożliwiają spawanie metodami MIG oraz TIG. Należy pamiętać, że wyżej wymienione dodatkowe funkcje mają wpływ na cenę urządzenia. Dlatego przy zakupie spawarki trzeba brać pod uwagę jej realne przeznaczanie, co pozwala uniknąć dodatkowych kosztów.