Prace budowlane, w tym prace remontowe prowadzone są na różnych wysokościach. Istnieją przy tym rodzaje prac, których niewielki procent może być przeprowadzany bez użycia jakiegokolwiek podwyższenia. Chodzi o prace malarskie, tynkarskie, przeprowadzanie dociepleń, czasami nawet o prace w odniesieniu do glazury. W zależności od zakresu stosowane mogą być rusztowania, podesty albo drabiny, a przy trzecim sposobie najlepsza i najwygodniejsza do pracy będzie bez wątpienia drabina aluminiowa.
Problemy z pracami na wysokościach
Firmy budowlane wykonują szereg różnych prac nawet wówczas, gdy są to firmy wyspecjalizowane w jakiejś dziedzinie, np. w dekarstwie. Nie chodzi przy tym jedynie o rodzaj, czyli wykonanie więźby dachowej albo pokrycie dachu blachą lub blachodachówką, lecz również o ich rozmiar. Czasami firma otrzymuje zlecenie kompleksowe na wykonanie dachu, a czasami na naprawienie jakiegoś odcinka albo na montaż rynien. I jakkolwiek taka firma powinna mieć na swoim wyposażeniu profesjonalne rusztowanie, tak nie przy wszystkich pracach można takowe zbudować i nie zawsze jego budowa ma sens. Do niektórych prac wysokościowych niezbędnym, a przy tym wystarczającym wspomaganiem będzie drabina aluminiowa. Przykładowym miejscem, gdzie świetnie się sprawdzi lekka drabina, jest strych przy docieplaniu dachu od wewnątrz.
Szereg prac, które łatwiej wykonać z pomocą drabiny aluminiowej
Podany powyżej przykład firmy, w której na wyposażeniu powinny znajdować się drabiny, aluminiowe nie jest jedynym. Firmy budowlane zajmują się wszak nie tylko dekarstwem, ale wieloma innymi pracami.
Przykłady prac z użyciem drabin aluminiowych
Częstym widokiem robotnika na drabinie jest elektryk. Większość prac związanych z elektrycznością wykonywanych jest we wnętrzach domów i mieszkań, gdzie nierzadko prowadzi się przewody pod sufitem, a dostęp do puszek rozdzielczych również możliwy jest wyłącznie z podwyższenia. Lekka drabina składana jest w tym wypadku nieoceniona, a posłuży również z powodzeniem przy zakładaniu podsufitowego oświetlenia. Ponadto z drabiną można wejść równie łatwo na parter, jak i wjechać windą na najwyższe pietra.
Także malarz potrzebuje lekkiej drabiny, chociaż malowanie elewacji jest wykonywane raczej z rusztowań. Jednak we wnętrzach drabina rozkładana jest nieodzowna, bo chociaż można malować wałkiem na wysięgniku i sufit i ściany, to kąty, a szczególnie innymi kolorami trzeba dla uzyskania dokładności pomalować pędzlem albo małym wałkiem. Również w wypadku tapet trudno sobie poradzić bez posiadania drabiny, gdyż korzystanie w takich sytuacjach z taboretów może się łatwo skończyć utratą równowagi.
Tynkarz, czasami również będzie potrzebował drabiny, a szczególnie w sytuacji prowadzenia prac wykończeniowych lub remontowych, czy przy poprawkach. Wprawdzie nakładanie gładzi gipsowych na sufity i ściany realizuje się najczęściej z podestów ułożonych na kozłach, to przygotowania, a więc zasklepianie dużych nierówności, czy gruntowanie prowadzone jest najczęściej z podłogi i właśnie drabin.
Lekkie rozkładane drabiny aluminiowe są w firmie budowlanej wyposażeniem standardowym.