Panele fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością zarówno wśród właścicieli prywatnych domków jednorodzinnych, jak i przedsiębiorców oraz inwestorów, prowadzących punkty handlowo usługowe. Promienie słoneczne to odnawialne źródło energii, które pozwala na ekologiczną, ekonomiczną i niezależną produkcję prądu. Moduły stanowią stabilną inwestycję, która znacznie wpływa na wartość każdej nieruchomości. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, jakie są największe zalety samodzielnej produkcji energii oraz jak przebiega montaż nowoczesnych paneli.
Co to jest fotowoltaika?
Fotowoltaika Kraków pozwala na wytworzenie energii elektrycznej dzięki zastosowaniu zjawiska konwersji promieniowania na prąd stały. Cały proces zachodzi poprzez panele fotowoltaiczne. Wyprodukowany w ten sposób prąd trafia do falownika, gdzie zostaje przekształcony w prąd zmienny, wykorzystywany do zasilania domu. Warto przy tym zaznaczyć, iż ewentualne nadwyżki mogą być magazynowane w sieci do późniejszego wykorzystania.
Jednym z najważniejszych elementów instalacji są ogniwa fotowoltaiczne. W przypadku domowych rozwiązań na ogół stosowany jest krzem monokrystaliczny oraz polikrystaliczny. Efektywność systemu zależy przede wszystkim od dostępu do światła słonecznego. Dlatego właśnie panele montowane są przeważnie na dachach w niezacienionych miejscach.
Jakie są zalety paneli fotowoltaicznych?
Panele fotowoltaiczne uchodzą za jeden z najbardziej ekologicznych sposobów pozyskiwania energii elektrycznej, która jest produkowana z odnawialnego i zrównoważonego źródła, co oznacza, iż nie może jej zabraknąć w przeciwieństwie do paliw kopalnych. Dodatkowo produkcja nie wiąże się z generowaniem odpadów, zanieczyszczeń oraz hałasu, przez co jest przyjazna dla środowiska naturalnego. Instalacja to przy tym wieloletnia inwestycja. Dobrej jakości panele będą działać nawet do 40 lat, gwarantując niezależność energetyczną.
Moduły to także wyjątkowa oszczędność. Dzięki zastosowaniu fotowoltaiki nie musimy obawiać się ciągle rosnących rachunków za prąd oraz ewentualnych przerw w dostawie energii. Wciąż przy tym dostępne są programy dofinansowujące inwestycję oraz ewentualne ulgi podatkowe, które ułatwiają podjęcie decyzji oraz zmniejszają koszty montażu.
Jak wygląda montaż paneli fotowoltaicznych?
Montaż paneli fotowoltaicznych w mieście Kraków zależeć będzie od usytuowania nieruchomości. Specjaliści powinni bowiem uwzględnić kierunek padania promieni słonecznych oraz kąt nachylania. Panele przeważnie montowane są na południu przy ok. 40-stopniowym nachyleniu modułów. Nieprzestrzeganie zasad prawidłowej instalacji może skutkować zmniejszeniem efektywności produkcji.
Ważne jest także odpowiednie umocowanie paneli. Wskutek działania wiatru niewłaściwy montaż może doprowadzić do oderwania lub uniesienia elementów instalacji. Eksperci uwzględnią przy tym rodzaj pokrycia dachowego oraz zastosują odpowiednie metody technologiczne, np. balastową lub kotwioną. Warto przy tym zaznaczyć, iż przy zachowaniu odpowiednich reguł można zamontować panele bezpośrednio na gruncie.