Papier półpergamin jest odmianą papieru, który uzyskiwany jest podczas pokrywania zwykłego papieru cienką warstwą parafiny. Dzięki takiemu procesowi technologicznemu uzyskuje się papier z innym właściwościami i parametrami. Papier ten jest bardziej odporny na wilgoć i tłuszcz oraz uzyskuje gładszą powierzchnię. Użycie parafiny w procesie produkcyjnymi sprawia, że papier ma wiele zastosowań między innymi w branży spożywczej i transportowej, dzięki swoim właściwościom. Papier pergaminowy jest odporny na wysokie temperatury, tłuszcz, wilgoć i śliskość. Świetnie się nadaje do pakowania i przewozu delikatnych produktów oraz do pieczenia i przechowywania żywności.
Unikalne cechy półpergaminu
Półpergaminowy papier jest specyficznym rodzajem papieru. Jest on popularny w branży transportowej, spożywczej i handlowej. Jego szerokie wykorzystanie jest związane z wieloma unikalnymi cechami, jakie ma on do zaoferowania. Półpergamin jest odporny na przemakanie i na tłuszcze. Zastosowanie parafiny podczas produkcji sprawia, że nadaje się idealnie do pakowania tłustej i wilgotnej żywności. Nie przepuszcza on powietrza, dzięki czemu żywność jest świeża i nie przemaka. Wykorzystywany jest do pakowania pieczywa i ciastek. Papier półpergaminowy wykorzystywany jest podczas gotowania, ponieważ jest odporny na wysokie temperatury. Świetnie się nadaje do używania podczas pieczenia, grillowania i smażenia. Jego śliska powierzchnia i elastyczność sprawiają, że jest fenomenalny przy pakowaniu żywności. Cukiernie często go używają jako podkładki pod ciasto, dzięki czemu można odkleić ciasto bez jego uszkodzenia. Wyżej wymienione cechy pozwalają stwierdzić, że w dzisiejszych czasach półpergamin jest niezbędnym elementem dla branż spożywczych.
Zalety półpergaminu w branży spożywczej
Papier półpergaminowy jest idealny do pakowania i zabezpieczania produktów spożywczych przed utratą świeżości. Świetnie sprawdza się przy przechowywaniu wędlin i serów. Pizzerie i cukiernie często korzystają z tego rodzaju papieru, jako podkładkę pod pizzę lub ciasto. Jego właściwości chronią ciasto i pizzę od przywierania do kartonu. Dzieje się tak dzięki temu, że podczas produkcji zastosowano parafinę. Półpergamin po takim zabiegu jest odporny na tłuszcz, wilgoć i nie pochłania on zapachów, dzięki czemu nie wpływa na smak i właściwości wyrobów. Papier jest w pełni zdatny do recyklingu i biodegradacji. Inną z zalet jest wysoka szczelność i higieniczność. Wiele restauracji produkujących jedzenie typu fast food korzysta z tego rozwiązania. Najczęściej takie produkty jak tłuste i wilgotne mięsa, wędliny, sery, ryby oraz pieczywo ciasta i owoce są pakowane w półpergamin. W wielu sklepach spożywczych opakowania na pieczywo to właśnie półpergamin. Unikalne właściwości półpergaminu sprawiają, że co raz więcej firm korzysta z tego papieru.